Stage 1


Date: 11:10 - Friday 29th April 2016

Start Location:

Beverley

Finish Location:

Settle


Distance:
184 km
Avg Time:
4hrs 50mins

View full map

Stage 1 Results

Rnk Rider Team Nation Time
1 102 GROENEWEGEN Dylan TLJ NED 5h09'01" 00"
2 44 EWAN Caleb OGE AUS 5h09'05" 04"
3 111 ARNDT Nikias TGA GER 5h09'07" 06"
4 68 TURGIS Anthony COF FRA 5h09'08" 07"
5 21 VOECKLER Thomas DEN FRA 5h09'09" 08"
6 56 PAUWELS Serge DDD BEL 5h09'10" 09"
7 22 BOUDAT Thomas DEN FRA 5h09'11" 10"
8 7 VAN POPPEL Danny SKY NED
9 12 GERTS Floris BMC NED
10 125 LAWLESS Christopher JLT GBR
11 73 DOMAGALSKI Karol ONE POL
12 77 SMITH Dion ONE NZL
13 156 VAN LERBERGHE Bert TSV BEL
14 155 VAN HOECKE Gijs TSV BEL
15 48 NIELSEN Magnus Cort OGE DEN
16 41 YATES Adam OGE GBR
17 98 STEWART Tom MGT GBR
18 161 TORRES BARCELO Albert RAL ESP
19 5 ROCHE Nicolas SKY IRL
20 133 DUIJN Huub ROP NED
21 121 DOWNING Russell JLT GBR
22 27 PICHOT Alexandre DEN FRA
23 63 CHETOUT Loïc COF FRA
24 14 ROSSKOPF Joseph BMC USA
25 101 KRUIJSWIJK Steven TLJ NED
26 15 SCHÄR Michael BMC SUI
27 85 MACHADO Tiago KAT POR
28 11 DENNIS Rohan BMC AUS
29 57 RENSHAW Mark DDD AUS
30 23 CALMEJANE Lilian DEN FRA
31 1 NORDHAUG Lars-Petter SKY NOR
32 13 HERMANS Ben BMC BEL
33 134 KREDER Wesley ROP NED
34 32 CHRISTIAN Mark WGN GBR
35 17 ZABEL Rick BMC GER
36 104 ROGLIC Primoz TLJ SLO
37 141 BIBBY Ian NPC GBR
38 55 HAAS Nathan DDD AUS
39 116 VAN DER HAAR Lars TGA NED
40 84 LOSADA Alberto KAT ESP
41 124 LAMPIER Steve JLT GBR
42 146 LOWSLEY-WILLIAMS James NPC GBR
43 64 EDET Nicolas COF FRA
44 91 ROWSELL Erick MGT GBR
45 62 BAGOT Yoann COF FRA
46 127 SLATER Alistair JLT GBR
47 173 CULLAIGH Gabriel GBR GBR
48 81 VAN DEN BROECK Jurgen KAT BEL
49 162 BOULO Matthieu RAL FRA
50 164 KNEISKY Morgan RAL FRA
51 46 JUUL JENSEN Christopher OGE DEN
52 88 VICIOSO Angel KAT ESP
53 67 ROSSETTO Stéphane COF FRA
54 138 VAN DER LIJKE Nick ROP NED
55 126 MOSES Thomas JLT GBR
56 113 DE KORT Koen TGA NED
57 96 LEWIS Gruffudd MGT GBR
58 95 HOLMES Matt MGT GBR
59 58 VAN ZYL Johann DDD RSA
60 106 TANKINK Bram TLJ NED
61 143 BRADBURY Edmund NPC GBR
62 74 HANDLEY Richard ONE GBR
63 34 HOLOHAN Liam WGN GBR
64 154 STEELS Stijn TSV BEL
65 142 APPLEBY Dale NPC GBR
66 152 FARAZIJN Maxime TSV BEL
67 92 BLAIN Alexandre MGT FRA
68 151 DEGENDT Aimé TSV BEL
69 16 SENNI Manuel BMC ITA
70 123 DUNNE Conor JLT IRL
71 4 MOSCON Gianni SKY ITA
72 72 BIALOBLOCKI Marcin ONE POL
73 65 HARDY Romain COF FRA
74 24 CORNU Jeremy DEN FRA
75 71 MORTENSEN Martin ONE DEN
76 76 ORAM James ONE NZL
77 103 LEEZER Thomas TLJ NED
78 38 TENNANT Andrew WGN GBR
79 107 WAGNER Robert TLJ GER
80 128 WILLIAMS Stephen JLT GBR
81 51 CUMMINGS Stephen DDD GBR
82 145 LLOYD Rhys NPC GBR
83 83 HALLER Marco KAT AUT 5h09'37" 36"
84 105 ROOSEN Timo TLJ NED 5h09'43" 42"
85 45 HAYMAN Mathew OGE AUS 5h09'47" 46"
86 6 ROWE Luke SKY GBR 5h09'49" 48"
87 86 MORKOV Michael KAT DEN 5h09'57" 56"
88 47 MEZGEC Luka OGE SLO 5h10'22" 01'21"
89 144 EDMONDSON Joshua NPC GBR 5h10'23" 01'22"
90 166 MORENO SALA Adria RAL ESP
91 28 QUEMENEUR Perrig DEN FRA
92 52 DEBESAY Mekseb DDD ERI 5h10'31" 01'30"
93 108 WYNANTS Maarten TLJ BEL 5h10'34" 01'33"
94 157 VAN MEIRHAEGHE Jef TSV BEL
95 167 OLIPHANT Evan RAL GBR 5h10'49" 01'48"
96 97 ROBBINS Tristan MGT GBR
97 87 POLITT Nils KAT GER 5h12'05" 03'04"
98 112 DE BACKER Bert TGA BEL 5h12'06" 03'05"
99 54 EISEL Bernhard DDD AUT
100 114 JONES Carter TGA USA
101 147 MC EVOY Jonathan NPC GBR
102 148 PARTRIDGE Robert NPC GBR
103 35 LOWE Sam WGN GBR
104 3 KENNAUGH Peter SKY GBR
105 165 MORA Sebastian RAL ESP 5h12'20" 03'19"
106 137 SLIK Ivar ROP NED 5h12'23" 03'22"
107 178 WILKINSON Ian GBR GBR
108 78 WILLIAMS Peter ONE GBR 5h13'35" 04'34"
109 8 ZANDIO Xabier SKY ESP 5h14'54" 05'53"
110 2 FENN Andrew SKY GBR
111 42 CHEUNG King Lok OGE HKG
112 43 EDMONDSON Alexander OGE AUS
113 158 WALLAYS Jens TSV BEL
114 75 OPIE Chris ONE GBR
115 94 GUNMAN Taylor Karl MGT NZL 5h15'45" 06'44"
116 174 FERGUSON Grant GBR GBR 5h17'37" 08'36"
117 115 LUDVIGSSON Fredrik TGA SWE 5h19'55" 10'54"
118 36 O'LOUGHLIN Michael WGN IRL
119 132 DE MAAR Marc ROP NED
120 135 LOOIJ André ROP NED
121 26 NAULEAU Brian DEN FRA
122 168 PYM George RAL GBR
123 171 WOOD Oliver GBR GBR
124 93 CRONSHAW Matt MGT GBR
125 176 PATON Iain GBR GBR 5h21'25" 12'24"
126 175 FRY Joseph GBR GBR 5h23'44" 14'43"
127 177 STEWART Mark GBR GBR 5h25'49" 16'48"
128 37 PATTEN Daniel WGN GBR
129 136 MARKUS Barry ROP NED 5h28'27" 19'26"
130 122 BRIGGS Graham JLT GBR 5h29'23" 20'22"
131 163 HEPWORTH Richard RAL GBR 5h29'25" 20'24"
132 153 POLS Ruben TSV BEL
133 172 CLACHERTY Frazer GBR GBR 5h30'42" 21'41"
Rnk Rider Nation Team Points
1 102 GROENEWEGEN Dylan NED TLJ 15
2 44 EWAN Caleb AUS OGE 12
3 111 ARNDT Nikias GER TGA 9
4 22 BOUDAT Thomas FRA DEN 7
5 7 VAN POPPEL Danny NED SKY 6
6 68 TURGIS Anthony FRA COF 5
7 165 MORA Sebastian ESP RAL 5
8 12 GERTS Floris NED BMC 5
9 125 LAWLESS Christopher GBR JLT 4
10 21 VOECKLER Thomas FRA DEN 3
11 73 DOMAGALSKI Karol POL ONE 3
12 122 BRIGGS Graham GBR JLT 3
13 77 SMITH Dion NZL ONE 2
14 56 PAUWELS Serge BEL DDD 1
15 156 VAN LERBERGHE Bert BEL TSV 1
16 87 POLITT Nils GER KAT 1
Rnk Rider Nation Team Points
1 78 WILLIAMS Peter GBR ONE 5
2 158 WALLAYS Jens BEL TSV 3
3 87 POLITT Nils GER KAT 2
4 165 MORA Sebastian ESP RAL 1
Place Team Time
1 ORICA GREENEDGE 15h27'33" 00"
2 DIRECT ENERGIE 15h27'33" ' '
3 TEAM SKY 15h27'33" ' '
4 BMC RACING TEAM 15h27'33" ' '
5 TEAM LOTTO NL - JUMBO 15h27'33" ' '
6 JLT CONDOR 15h27'33" ' '
7 ONE PRO CYCLING 15h27'33" ' '
8 TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 15h27'33" ' '
9 TEAM DIMENSION DATA 15h27'33" ' '
10 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 15h27'33" ' '
11 TEAM GIANT-ALPECIN 15h27'33" ' '
12 ROOMPOT ORANJE PELOTON 15h27'33" ' '
13 TEAM KATUSHA 15h27'33" ' '
14 TEAM RALEIGH GAC 15h27'33" ' '
15 MADISON GENESIS 15h27'33" ' '
16 NFTO 15h27'33" ' '
17 TEAM WIGGINS 15h27'33" ' '
18 GREAT BRITAIN 15h39'11" 11'38"

Our Sponsors

The Tour de Yorkshire would not be possible without the support of our fantastic partners.

Stay in the loop

Want to get all the latest updates on the TDY and the routes straight to your inbox? Enter your email and we'll be in touch.

Top