Stage 4


Date: 12:10 - Sunday 6th May 2018

Start Location:

Halifax

Finish Location:

Leeds


Distance:
189.5KM
Avg Time:
5HRS

View full map View timings

Stage 4 Results

Rnk Rider Team Nation Time
1 21 VAN AVERMAET Greg BMC BEL 16h38'00" 00"
2 131 PRADES REVERTER Eduard EUS ESP 16h38'09" 09"
3 1 PAUWELS Serge DDD BEL 16h38'14" 14"
4 91 KIŠERLOVSKI Robert TKA CRO 16h38'19" 19"
5 75 STORER Michael SUN AUS
6 121 BIBBY Ian JLT GBR 16h38'23" 23"
7 106 PEREZ Anthony COF FRA 16h38'25" 25"
8 64 DUNBAR Edward ABS IRL 16h38'27" 27"
9 22 BEVIN Patrick BMC NZL 16h38'37" 37"
10 11 HIVERT Jonathan TDE FRA 16h38'39" 39"
11 156 JOYCE Colin RLY USA 16h38'50" 50"
12 24 BOOKWALTER Brent BMC USA 16h38'53" 53"
13 47 VAN BAARLE Dylan SKY NED 16h39'09" 01'09"
14 194 SHAW James GBR GBR 16h39'15" 01'15"
15 142 DOMAGALSKI Karol ONE POL 16h39'21" 01'21"
16 76 TEUNISSEN Mike SUN NED
17 122 BRADBURY Edmund JLT GBR 16h39'29" 01'29"
18 115 VAN DER LIJKE Nick RNL NED
19 51 NIELSEN Magnus Cort AST DEN 16h39'35" 01'35"
20 12 CHAVANEL Sylvain TDE FRA 16h39'50" 01'50"
21 65 PEARSON Daniel ABS GBR 16h40'01" 02'01"
22 63 CHRISTIAN Mark ABS GBR 16h40'04" 02'04"
23 116 VAN EMPEL Etienne RNL NED
24 141 ORAM James ONE NZL 16h40'16" 02'16"
25 105 MATE MARDONES Luis Angel COF ESP 16h40'19" 02'19"
26 157 MURPHY Kyle RLY USA 16h40'22" 02'22"
27 124 LAVERACK Edward JLT GBR 16h40'30" 02'30"
28 145 MCCORMICK Hayden ONE NZL 16h40'44" 02'44"
29 134 BAGUES KALPARSORO Aritz EUS ESP 16h40'48" 02'48"
30 94 HOLLENSTEIN Reto TKA SUI 16h40'52" 02'52"
31 95 MACHADO Tiago TKA POR 16h41'21" 03'21"
32 44 DOULL Owain SKY GBR 16h42'19" 04'19"
33 191 SWIFT Ben GBR GBR 16h42'47" 04'47"
34 104 LE TURNIER Mathias COF FRA 16h43'38" 05'38"
35 26 WYSS Danilo BMC SUI 16h43'51" 05'51"
36 42 BASSO Leonardo SKY ITA 16h44'11" 06'11"
37 73 HINDLEY Jai SUN AUS 16h44'17" 06'17"
38 147 WILLIAMS Peter ONE GBR 16h44'19" 06'19"
39 33 HANDLEY Richard MGT GBR
40 93 CRAS Steff TKA BEL 16h45'01" 07'01"
41 101 BONNAFOND Guillaume COF FRA 16h45'37" 07'37"
42 197 WRIGHT Fred GBR GBR 16h45'54" 07'54"
43 152 ANDERSON Ryan RLY CAN
44 86 REZA Kevin VCC FRA 16h46'39" 08'39"
45 163 LOWSLEY-WILLIAMS JamesBCC GBR 16h46'43" 08'43"
46 107 ROSSETTO Stéphane COF FRA 16h46'51" 08'51"
47 113 DE GREEF Robbert RNL NED 16h46'52" 08'52"
48 72 FRÖHLINGER Johannes SUN GER 16h47'15" 09'15"
49 103 GODON Dorian COF FRA 16h48'01" 10'01"
50 35 MCEVOY Jonathan MGT GBR 16h48'38" 10'38"
51 136 BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS ESP 16h49'17" 11'17"
52 112 BUDDING Martijn RNL NED
53 32 CUMING Michael MGT GBR 16h49'19" 11'19"
54 31 SWIFT Connor MGT GBR 16h50'07" 12'07"
55 53 GATTO Oscar AST ITA 16h50'36" 12'36"
56 43 DIBBEN Jonathan SKY GBR 16h52'25" 14'25"
57 81 COQUARD Bryan VCC FRA 16h52'49" 14'49"
58 92 BIERMANS Jenthe TKA BEL 16h53'09" 15'09"
59 146 SCOTT Jacob ONE GBR 16h53'21" 15'21"
60 41 STANNARD Ian SKY GBR 16h53'43" 15'43"
61 66 WARBASSE Lawrence ABS USA 16h54'25" 16'25"
62 3 DAVIES Scott DDD GBR 16h54'42" 16'42"
63 67 WATSON Calvin ABS AUS 16h56'06" 18'06"
64 16 QUEMENEUR Perrig TDE FRA
65 25 VAN HOOYDONCK NathanBMC BEL 16h56'44" 18'44"
66 193 PIDCOCK Thomas GBR GBR 16h56'45" 18'45"
67 4 DOUGALL Nicolas DDD RSA 16h57'08" 19'08"
68 165 STEDMAN Maximilian BCC GBR 16h57'24" 19'24"
69 82 COURTEILLE Arnaud VCC FRA
70 83 LAMMERTINK Steven VCC NED 16h58'02" 20'02"
71 17 TULIK Angelo TDE FRA 16h58'03" 20'03"
72 87 VAN GENECHTEN Jonas VCC BEL 16h58'16" 20'16"
73 45 HALVORSEN Kristoffer SKY NOR
74 154 DAL-CIN Matteo RLY CAN 16h59'21" 21'21"
75 96 MATHIS Marco TKA GER 17h01'11" 23'11"
76 7 VERMOTE Julien DDD BEL 17h02'35" 24'35"
77 102 CHETOUT Loic COF FRA 17h02'51" 24'51"
78 77 WALSCHEID Maximilian Richard SUN GER 17h05'19" 27'19"
79 143 BAYLIS Thomas ONE GBR 17h06'02" 28'02"
80 6 THOMSON Jay Robert DDD RSA 17h06'34" 28'34"
81 74 STAMSNIJDER Tom SUN NED 17h07'53" 29'53"
82 114 LIGTHART Pim RNL NED 17h08'47" 30'47"
83 192 CULLAIGH Gabriel GBR GBR 17h09'30" 31'30"
84 123 GULLEN James JLT GBR
85 71 BAUHAUS Phil SUN GER 17h09'33" 31'33"
86 127 WOOD Oliver JLT GBR 17h11'43" 33'43"
87 174 JONES Harrison VIT GBR 17h12'42" 34'42"
88 132 ABERASTURI IZAGA Jon EUS ESP 17h15'42" 37'42"
89 125 MCCARTHY Robert-Jon JLT IRL 17h15'46" 37'46"
90 173 HUNT Joshua VIT GBR 17h17'35" 39'35"
91 171 AMORES PALACIOS Julio Alberto VIT ESP 17h17'48" 39'48"
92 144 LIEPINS Emils ONE LAT 17h19'16" 41'16"
93 36 PYM George MGT GBR 17h20'15" 42'15"
94 181 DOWNING Russell HOL GBR 17h24'04" 46'04"
95 167 TENNANT Andrew BCC GBR
96 183 MAZZONE Leon HOL GBR
97 172 DAVIES Liam VIT GBR 17h25'58" 47'58"
98 185 MCKENNA Sean HOL IRL 17h35'18" 57'18"
Rnk Rider Team Nation Time
1 107 ROSSETTO Stéphane COF FRA 00"
2 21 VAN AVERMAET Greg BMC BEL 34"
3 121 BIBBY Ian JLT GBR " ' '
4 64 DUNBAR Edward ABS IRL
5 131 PRADES REVERTER EduardEUS ESP
6 106 PEREZ Anthony COF FRA
7 11 HIVERT Jonathan TDE FRA
8 1 PAUWELS Serge DDD BEL
9 91 KIŠERLOVSKI Robert TKA CRO
10 75 STORER Michael SUN AUS
11 22 BEVIN Patrick BMC NZL
12 24 BOOKWALTER Brent BMC USA " 01'03"
13 156 JOYCE Colin RLY USA 01'05"
14 122 BRADBURY Edmund JLT GBR 01'10"
15 76 TEUNISSEN Mike SUN NED
16 12 CHAVANEL Sylvain TDE FRA
17 115 VAN DER LIJKE Nick RNL NED
18 194 SHAW James GBR GBR
19 47 VAN BAARLE Dylan SKY NED
20 142 DOMAGALSKI Karol ONE POL
21 65 PEARSON Daniel ABS GBR 02'08"
22 124 LAVERACK Edward JLT GBR 02'11"
23 94 HOLLENSTEIN Reto TKA SUI
24 116 VAN EMPEL Etienne RNL NED
25 134 BAGUES KALPARSORO AritzEUS ESP
26 136 BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS ESP
27 145 MCCORMICK Hayden ONE NZL
28 95 MACHADO Tiago TKA POR
29 141 ORAM James ONE NZL
30 157 MURPHY Kyle RLY USA
31 105 MATE MARDONES Luis AngelCOF ESP
32 51 NIELSEN Magnus Cort AST DEN
33 63 CHRISTIAN Mark ABS GBR
34 104 LE TURNIER Mathias COF FRA
35 26 WYSS Danilo BMC SUI
36 191 SWIFT Ben GBR GBR 03'52"
37 44 DOULL Owain SKY GBR
38 72 FRÖHLINGER Johannes SUN GER 06'00"
39 147 WILLIAMS Peter ONE GBR
40 197 WRIGHT Fred GBR GBR
41 152 ANDERSON Ryan RLY CAN
42 73 HINDLEY Jai SUN AUS
43 33 HANDLEY Richard MGT GBR
44 42 BASSO Leonardo SKY ITA
45 35 MCEVOY Jonathan MGT GBR
46 41 STANNARD Ian SKY GBR
47 53 GATTO Oscar AST ITA
48 67 WATSON Calvin ABS AUS 07'10"
49 93 CRAS Steff TKA BEL
50 7 VERMOTE Julien DDD BEL
51 113 DE GREEF Robbert RNL NED
52 86 REZA Kevin VCC FRA
53 101 BONNAFOND Guillaume COF FRA
54 16 QUEMENEUR Perrig TDE FRA
55 112 BUDDING Martijn RNL NED
56 103 GODON Dorian COF FRA
57 3 DAVIES Scott DDD GBR
58 17 TULIK Angelo TDE FRA 07'16"
59 66 WARBASSE Lawrence ABS USA 07'56"
60 163 LOWSLEY-WILLIAMS JamesBCC GBR
61 154 DAL-CIN Matteo RLY CAN 11'09"
62 43 DIBBEN Jonathan SKY GBR
63 96 MATHIS Marco TKA GER
64 25 VAN HOOYDONCK Nathan BMC BEL
65 123 GULLEN James JLT GBR
66 31 SWIFT Connor MGT GBR
67 32 CUMING Michael MGT GBR
68 102 CHETOUT Loic COF FRA
69 74 STAMSNIJDER Tom SUN NED
70 171 AMORES PALACIOS Julio Alberto VIT ESP
71 45 HALVORSEN Kristoffer SKY NOR
72 6 THOMSON Jay Robert DDD RSA
73 4 DOUGALL Nicolas DDD RSA
74 87 VAN GENECHTEN Jonas VCC BEL
75 81 COQUARD Bryan VCC FRA
76 82 COURTEILLE Arnaud VCC FRA
77 83 LAMMERTINK Steven VCC NED
78 146 SCOTT Jacob ONE GBR
79 165 STEDMAN Maximilian BCC GBR B:02"
80 174 JONES Harrison VIT GBR 13'22"
81 114 LIGTHART Pim RNL NED
82 127 WOOD Oliver JLT GBR
83 71 BAUHAUS Phil SUN GER
84 172 DAVIES Liam VIT GBR
85 143 BAYLIS Thomas ONE GBR
86 36 PYM George MGT GBR 13'25"
87 92 BIERMANS Jenthe TKA BEL
88 77 WALSCHEID Maximilian Richard SUN GER 18'22"
89 193 PIDCOCK Thomas GBR GBR 18'34"
90 132 ABERASTURI IZAGA Jon EUS ESP 28'39"
91 167 TENNANT Andrew BCC GBR
92 192 CULLAIGH Gabriel GBR GBR
93 173 HUNT Joshua VIT GBR
94 183 MAZZONE Leon HOL GBR
95 125 MCCARTHY Robert-Jon JLT IRL
96 185 MCKENNA Sean HOL IRL
97 181 DOWNING Russell HOL GBR
98 144 LIEPINS Emils ONE LAT 31'47"
Rnk Rider Team Nation Points
1 107 ROSSETTO Stéphane FRA COF 16
2 165 STEDMAN Maximilian GBR BCC 10
3 32 CUMING Michael GBR MGT 8
4 147 WILLIAMS Peter GBR ONE 6
5 35 MCEVOY Jonathan GBR MGT 6
6 51 NIELSEN Magnus Cort DEN AST 4
7 145 MCCORMICK Hayden NZL ONE 4
8 44 DOULL Owain GBR SKY 3
9 21 VAN AVERMAET Greg BEL BMC 2
10 64 DUNBAR Edward IRL ABS 2
11 22 BEVIN Patrick NZL BMC 2
12 42 BASSO Leonardo ITA SKY 2
13 33 HANDLEY Richard GBR MGT 2
14 113 DE GREEF Robbert NED RNL 2
15 31 SWIFT Connor GBR MGT 2
16 41 STANNARD Ian GBR SKY 2
17 143 BAYLIS Thomas GBR ONE 2
18 131 PRADES REVERTER Eduard ESP EUS 1
19 26 WYSS Danilo SUI BMC 1
20 3 DAVIES Scott GBR DDD 1
21 192 CULLAIGH Gabriel GBR GBR 1
Rnk Rider Team Nation Points
1 21 VAN AVERMAET Greg BEL BMC 30
2 51 NIELSEN Magnus Cort DEN AST 27
3 107 ROSSETTO Stéphane FRA COF 25
4 77 WALSCHEID Maximilian Richard GER SUN 20
5 131 PRADES REVERTER Eduard ESP EUS 16
6 143 BAYLIS Thomas GBR ONE 11
7 81 COQUARD Bryan FRA VCC 11
8 113 DE GREEF Robbert NED RNL 10
9 1 PAUWELS Serge BEL DDD 10
10 11 HIVERT Jonathan FRA TDE 10
11 121 BIBBY Ian GBR JLT 9
12 32 CUMING Michael GBR MGT 9
13 132 ABERASTURI IZAGA Jon ESP EUS 9
14 91 KIŠERLOVSKI Robert CRO TKA 7
15 64 DUNBAR Edward IRL ABS 7
16 156 JOYCE Colin USA RLY 6
17 125 MCCARTHY Robert-Jon IRL JLT 6
18 191 SWIFT Ben GBR GBR 5
19 75 STORER Michael AUS SUN 5
20 106 PEREZ Anthony FRA COF 5
21 31 SWIFT Connor GBR MGT 5
22 144 LIEPINS Emils LAT ONE 5
23 76 TEUNISSEN Mike NED SUN 4
24 22 BEVIN Patrick NZL BMC 3
25 165 STEDMAN Maximilian GBR BCC 3
26 24 BOOKWALTER Brent USA BMC 2
27 93 CRAS Steff BEL TKA 2
28 35 MCEVOY Jonathan GBR MGT 2
29 136 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP EUS 1
Rnk Team Time Split
1 BMC RACING TEAM 49h55'47" 00"
2 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 49h57'11" 01'24"
3 JLT CONDOR 49h58'21" 02'34"
4 AQUA BLUE SPORT 49h58'32" 02'45"
5 TEAM KATUSHA ALPECIN 49h59'13" 03'26"
6 EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS 49h59'43" 03'56"
7 ONE PRO CYCLING 50h00'02" 04'15"
8 TEAM SUNWEB 50h01'57" 06'10"
9 DIRECT ENERGIE 50h03'36" 07'49"
10 RALLY CYCLING 50h05'01" 09'14"
11 ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ 50h05'37" 09'50"
12 TEAM SKY 50h05'39" 09'52"
13 GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM 50h06'16" 10'29"
14 MADISON GENESIS 50h17'59" 22'12"
15 TEAM DIMENSION DATA 50h23'55" 28'08"
16 VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 50h31'34" 35'47"
17 VITUS PRO CYCLING 50h57'02" 1h01'15"
18 CANYON EISBERG 50h59'50" 1h04'03"
19 HOLDSWORTH PRO RACING 52h05'56" 2h10'09"

Start Location: Halifax

Halifax

The final stage will leave the impressive Piece Hall on Sunday, to take in some of Yorkshire's toughest climbs, we've named this stage the Yorkshire Terrier.

Read More

Finish Location: Leeds

Leeds

When you arrive in the historic heart of Yorkshire, it’s easy to see why so many don’t leave. This is a city that hasn’t stood still. Compact and accessible, you can walk everywhere and experience culture at its best.

Read More

The Teams

Discover the 20 teams entering this year's race

Our Sponsors

The Tour de Yorkshire would not be possible without the support of our fantastic partners.

Stay in the loop

Want to get all the latest updates on the TDY and the routes straight to your inbox? Enter your email and we'll be in touch.

Top